CO PLATÍ V ROCE 2021

07.01.2021

Na základě vašich častých dotazů přinášíme aktuální přehled opatření a finanční pomoci v roce 2021.  

PES (PROTIEPIDEMICKÝ SYSTÉM)

Ministerstvo zdravotnictví představilo novou verzi PSA 2.0 s upravenou metodou výpočtu od 6.1.2021. Hodnoty indexu pro jednotlivé stupně zůstávají zachovány, o vyhlášení jednotlivých stupňů rozhodují experti, nikoliv samostatný index. Podmínky v jednotlivých stupních jsou zatím beze změny. Otevření určitých provozů- například salonů nebo kulturních aktivit by mohlo napomoci testování nebo očkování.

PROVOZOVÁNÍ KADEŘNICKÝCH SLUŽEB 

Kadeřnické salony jsou současné době zavřeny - provoz v provozovně je zakázán a to do 22.ledna 2021. Nicméně je stále možné při dodržení podmínek (provozní řád pro docházkovou službu a hygienická opatření) nabízet služby u zákazníků doma. Vzhledem k tomu, že je riziko nákazy nyní velké, služby v domácnosti doporučuje ministerstvo obchodu poskytovat jen výjimečně. Dá se očekávat, že při přechodu do nižších stupňů budou v platnosti minimálně stejná opatření jako v roce 2020, tedy roušky, omezení počtu zákazníků a pravidelná dezinfekce. 

Některé salony jako reakci na současnou situaci začaly nabízet klientkám možnost zakoupit si namíchané profesionální barvy na doma a to díky zápisům v kartě klienta, kde mají napsané poslední poměry míchání.  

FINANČNÍ POMOC - KOMPENZACE 

KOMPENZAČNÍ BONUS

V současné době běží 5. bonusové období (od 25. prosince 2020 do 23. ledna 2021) Výše kompenzačního bonusu činí 500 Kč za každý kalendářní den (v rámci jednotlivých bonusových období) 

1.ledna 2021 vstoupil v platnost  pozměňovací návrh Senátu, který OSVČ umožňuje v jeden den souběh kompenzačního bonusu s:

  • příspěvkem Antivirus, 
  • ošetřovným pro OSVČ a 
  • s Covid-Nájemným. 

Ministerstvo financí na přípravě tohoto návrhu odborně spolupracovalo. Opatření bylo přijato se zpětnou účinností tak, aby o kompenzační bonus při souběhu podpor bylo možné žádat zpětně i za již proběhlá bonusová období, a to další dva měsíce od účinnosti návrhu.

Na kompenzační bonus máte nárok jak za dny, kdy byl váš salon nucen zavřít, tak i za dny, kdy pro vás platilo omezení např. počtu zákazníků na plochu provozovny. To je totiž omezením podle zákona o kompenzačním bonusu. Takže i přesto, že jste "střihali a barvili", vám i nadále vzniká nárok na kompenzační bonus. Viz odpověď Finanční správy na FB. 


Pokud jste ještě nežádali o kompenzační bonus, můžete už zažádat jen od 2. do 5. bonusového období. Termín pro podání žádosti za druhé bonusové období (od 5. listopadu 2020 do 21. listopadu 2020) vyprší 22.1.2021. Přehled termínů najdete v našem článku ZDE

Žádosti můžete podávat ZDE: 

Nejčastější dotazy a odpovědi ohledně podávání žádosti najdete ZDE. Můžete žádat již nyní a můžete požádat i za den 23.1. i když dosavadní opatření platí zatím do 22.1. ( očekává se ale prodloužení)

COVID NÁJEMNÉ

Ministerstvo průmyslu a obchodu přislíbilo pokračování programu COVID nájemné i pro 4. čtvrtletí, kdy by mělo hradit 50 % nájemného za měsíce říjen, listopad a prosinec. Platit by měly přitom stejné podmínky jako při II. výzvě. Podrobnosti zatím ale ministerstvo oficiálně nezveřejnilo. 

Žádosti za 2.Výzvu (červenec, srpen, září) můžete podávat do 21.1.2021 ZDE

O podmínkách, které je nutné splnit se můžete dočíst v našem článku ZDE


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA NAŠEM BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Na základě vašich častých dotazů přinášíme aktuální přehled opatření a finanční pomoci v roce 2021.

Na základě vašich častých dotazů přinášíme aktuální přehled opatření a finanční pomoci v roce 2021.