JAK SI NA SALONU PORADIT S ROSTOUCÍ CENOU ENERGIÍ?

02.09.2022

V dnešním článku se zaměříme na palčivé téma všeobecného zdražování energií - elektřiny a plynu, a  na inflaci a co to může znamenat pro váš salon. 

Skokový růst cen energií a narůstající zálohy za plyn a elektřinu a zároveň minimální možnost ceny fixovat nebo přejít k jinému dodavateli mohou ovlivnit jak vás osobně, tak i váš salon. Situace je nyní opravdu vážná, o čem například svědčí i dnešní prohlášení ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí ze skupiny G7, kteří se dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. 

Jak se tedy k situaci postavit? Je vůbec možné nyní zdražovat?

NEPANIKAŘTE A PODÍVEJTE SE NA SVÁ ČÍSLA

Pokud nás sledujete již dlouho, víte, jaká doporučení budou následovat:

  • Podívejte se na své výdajové tabulky, které jste si již dělali v průběhu Covidu - viz. Článek zde
  • Promítněte do těchto tabulek nové ceny energií, které následující rok můžete očekávat. Promítněte i všechna další očekávaná zdražení. Nezapomeňte přitom ani na své osobní výdaje! Článek naleznete zde
  • Přepočítejte své ceny služeb s novými vstupními údaji a srovnejte je s vašimi aktuálními cenami - psali jsme zde.

Nyní již budete mít konkrétní pohled na situaci ve vašem salonu a řemeslně udělaný propočet, o kolik byste měli zdražit.

DŮSLEDKY POCIŤUJE OPRAVDU KAŽDÝ

Takovéto zprávy mají samozřejmě vliv na celkovou náladu ve společnosti a na chování řady domácností. Vzpomeňte si na první měsíc Covidu, kdy docházelo k panickým nákupům a tvorbě zásob - nyní může nastat opět nějaký podobný "panický" trend mezi obyvateli. Často stačí i pocit, strach, že lidé budou mít méně k ovlivnění chování celých velkých skupin spotřebitelů. Lidé budou více přemýšlet, za co utratí. 

Je tedy vhodné postupovat s citem - asi nebude otázka, jestli si můžete dovolit zdražit, nebo ne. Pokud všechno zdraží, logicky byste měli zdražit i vy. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že řada lidí se pravděpodobně dostane do opravdu obtížné situace, kdy si budou muset leccos odepřít.

PODLE ČEHO SE ROZHODNOUT? 

V zásadě si musíte položit tyto otázky a podívat se na čísla.  

  • Jaké máte ceny nyní ve srovnání s trhem? Jste prémiový salon, nebo sázíte na relativně nízké ceny a dobrou kvalitu? Prémiový salon s vysokými cenami, který cílí na movitější cílovou skupinu, si může zpravidla dovolit zdražit více, než salon s klienty citlivými na cenu.
  • Jakou ziskovost vykazujete se svými současnými cenami? Jakou máte marži nyní a do jaké míry vám ji zdražení energií a vstupů při zachování současných cen "vymazalo"? Pokud jí zcela vymaže, nemáte na výběr a musíte zdražit. Pokud vám zbyde "manévrovací prostor", můžete případné zdražení rozfázovat.
  • Z jakého regionu a města jste? Z velkého města, nebo z menšího či vesnice? Různé regiony mohou být zasaženy různě, v menších městech může být zdražování v této fázi náročnější.
  • Máte zaměstnance? Nezapomeňte do svých úvah zakomponovat jejich situaci - jak moc se jich všeobecné zdražování dotkne a co to bude znamenat pro jejich akceptaci stávajících mzdových podmínek?

RADĚJI FAKTA NEŽ EMOCE

Nyní by ve vašem rozhodování mohlo být více jasno, co říkáte, pomohlo to? Nechte promluvit čísla a fakta, protože nelžou. Zkuste, i když víme, že to bude těžké, nepřemýšlet nad tím, co na to řeknou vaši zákazníci. Protože pokud vám budou "čísla sedět", budete jim moci dopřát stejně skvělý servis jako doposud. Pokud do rozhodování vpustíte emoce, cenu velmi pravděpodobně nezměníte vůbec a peníze by pak mohly chybět vám samotným. 

Na závěr ještě jedno zamyšlení. Další rovinou všeobecného zdražování je snižující se hodnota peněz a proto je dobré si položit otázku, co dělat v situaci, kdy máte "něco naspořeno". Stejnou otázku si můžete položit i ve vašem salonu - co dělat s rezervami? Ale o tom zase příště.  


Díky vysokému počtu elektrických spotřebičů na salonu jako jsou fény, kulmy nebo žehličky, které jedou téměř pořád, může průměrný salon spotřebovat ročně okolo 7 000 kWh. Pokud používáte elektřinu i k ohřevu vody může to být i více. Často v salonech najdeme i kondenzační kotle na plyn, které se starají jednak o teplou vodu nebo i o samotné vytápění...