STANOVUJEME CENU SLUŽEB 

19.08.2022

Doba čtení: 7 minut  + MATERIÁLY KE STAŽENÍ


OPISOVAT OD KONKURENCE? NIKDY!

Ať už otevíráte nový salon, stěhujete se, měníte značku nebo reagujete na zdražování, vždy stojíte před rozhodnutím, podle čeho nastavit ceny. Častá praxe je, že ceny se stanovují odhadem a porovnáním s obdobným salonem. Může to (při velkém štěstí) i chvíli fungovat, ale je to velký hazard, který končí zjištěním, že pracujete od rána do večera a stejně si nevyděláte.  

Níže pro vás máme připravený ideální postup, jak na to.

Doporučený postup:

  • Ujasněte si, které služby děláte nejvíce a napište si je do excelové tabulky, nebo na papír do sloupečků (jeden sloupec, jedna služba). Pro analytické účely doporučuji popisovat a kalkulovat služby se vším, co k nim patří, tedy i např. včetně foukané.
  • Ke každé z těchto služeb si připište přímé náklady na službu, tj. pracovní materiál (např. barva, oxidant, šampon, kondicionér, stylingové produkty, tj. vše, co pro danou službu budete potřebovat), Snažte se na nic nezapomenout.
  • Zkuste odhadnout, jak dlouho vám každá z těchto služeb bude se vším všudy, včetně příchodu a odchodu klienta a následné dezinfekce/úklidu trvat. Nezapomínejte - dokud jednoho klienta nedokončíte a neodejde, dokud nevyčistíte a nevydezinfikujete vše, co je třeba, nemůžete začít pracovat na dalším.
  • Pro každou službu zkuste odhadnout, kolik jich za daných podmínek budete schopni měsíčně udělat. Kolik hodin budete každý den pracovat? Jak dlouho bude každá služba trvat? Kolik hodin celkem budete mít měsíčně k dispozici?
  • Napište si všechny své měsíční nepřímé náklady, tj. vše, co přímo nesouvisí s danou službou, ale budete to muset každý měsíc zaplatit - úvěr, nájem, energie, nejrůznější poplatky, ale i vaše osobní výdaje. Zkuste na nic nezapomenout!
  • Nyní všechny nepřímé náklady vydělte celkovým počtem hodin za měsíc, který budete mít na jejich umoření (viz. Bod 4). Vyjde vám vaše hodinová sazba pro umoření nepřímých nákladů.
  • Poté u každé ze služeb v jejím sloupci vynásobte počet hodin, které služba bude nově trvat, hodinovou sazbou pro umoření nepřímých nákladů.
  • Ke každé službě k tomuto číslu přičtěte i přímé náklady na službu (viz. Bod 2).
  • Dostanete se k ceně, kterou by každá služba měla ideálně stát.
  • Srovnejte tuto novou cenu s vašimi současnými cenami a zjistíte, kde by bylo potřeba upravit cenu a o kolik.


Autor: Ing. Martin Machek, Ph.D


Komentáře můžete psát zde na konci stránky, stačí srolovat až na její konec.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA NAŠEM BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Díky vysokému počtu elektrických spotřebičů na salonu jako jsou fény, kulmy nebo žehličky, které jedou téměř pořád, může průměrný salon spotřebovat ročně okolo 7 000 kWh. Pokud používáte elektřinu i k ohřevu vody může to být i více. Často v salonech najdeme i kondenzační kotle na plyn, které se starají jednak o teplou vodu nebo i o samotné vytápění...